A mentésről
Akinek van számítógépe, az már találkozott a jelenséggel, hogy egyszer csak történik valami (lásd a képet), és az adatok elvesznek. Aztán megjelenik valaki, aki azt mondja, hogy ért hozzá és vagy visszahozza vagy nem.
Ez rengeteg idegeskedéssel, munkával jár, gyakran nagyon sokba is kerül.
A zsaroló vírusok terjedése a helyzetet tovább rontják, hiszen egy-egy ilyen támadás esetén komoly összeget fizethetünk (BitCoinban) a bűnözőknek.
A cikk témája szempontjából a zsaroló vírusok csak abban az értelemben érdekesek, hogy növelik a veszélyt.
Mi a teendő?
A továbbiakban feltételezzük, hogy az adatok tulajdonosa nem rendelkezik korlátlan pénzeszközökkel, illetve kvantumszámítógéppel.
Mivel az adatokat nem lehet minden fenyegetés ellen megvédeni, mivel olyan sok a veszély, hogy valamelyik előbb-utóbb biztosan bekövetkezik, mentéseket kell készíteni.
A mentési rendnek ki kell terjedni a különböző szolgáltatóknál tárolt adatokra is, ha az adatok újra előállítása nem triviális
A mentés készítéséhez el kell dönteni néhány dolgot:
- Mely adatok elveszését szeretnénk megelőzni
- Mekkora az a munkamennyiség,, aminek az elvesztése még elfogadható (tipikusan egy nap)
- Mennyi pénzt, energiát tudunk a feladatra fordítani
- Mely készülékek tönkremenetelét kell tudni áthidalni (SOHO* körülmények között egy készülék)
Egy mentési rend bevezetése nem feltétlenül jelent komoly költségeket. Otthoni környezetben egy megfelelő eszköz megtalálása, esetleg egy felhő szolgáltatás használata is szóba jöhet. A felhő szolgáltatókat céges adatok tárolására a lazán értelmezett adatvédelmi politika miatt nem tudom ajánlani.
- A mentésre mindenképpen más adathordozót érdemes használni, mint amelyeken az adatok „eredeti példánya” található.
- A mentés mindenképpen történjen automatikusan, ha kézzel kell csinálni, az ember úgy is elfelejti.
- A mentés gyakorisága legyen összhangban az eszközökön folyó munkával. Ha annyi adat összegyűlik, hogy nehéz újra előállítani, akkor a mentésnek meg kell történni.
Egy példa
Otthoni mentési rendszernek egészen egyszerű technikák is megfelelnek
E sorok írója az otthon automatizálási feladatokat ellátó RaspberryPi-hez kötött egy nagy kapacitású HDD-t, a különböző számítógépeken található adatokról pedig az OwnCloud program segítségégével pedig minden alkalommal mentés készül, amint a számítógép az otthoni hálózathoz kapcsolódik.
Ez a rendszer az üzemszerű működés során nem igényel személyes felügyeletet, ha valami nem megy üzemszerűen, azt látványosan jelzi.
* Otthoni, kis irodai környezet
Szólj hozzá!
Ne feledd,a hozzászólásodért te vagy a felelős!